Radiation Zone

Na tierze 1 i 2 losowany jest obszar militarny na którym pojawia się niska radiacja, która śmiertelna jest dopiero po dłuższym czasie. Północna część mapy (Tier 3/4) jest całkowicie spowita radiacją, ale by nie było za łatwo zarówno zasięg jak i natężenie radiacji zmienia się co restart, zatem nigdy nie wiemy co nas spotka.

Jak wygrać w walce z niewidzialnym wrogiem, czyli o radiacji słów kilka.

Na serwerze możecie natknąć się na strefy w których występuje promieniowanie, niniejszy krótki poradnik ma na celu pomóc Wam w przetrwaniu w tych zabójczych strefach i pomocy w zrozumieniu jak radiacja może Was zabić. Na początek jednostki. Poziom promieniowania jest mierzony w milisiwertach na godzinę (mSv/h), jednocześnie poziom dawki otrzymanej przez gracza jest mierzony w milisiwertach (mSv). Im dłużej gracz jest wystawiony na działanie promieniowania i im większa jest otrzymana dawka, tym gorsze symptomy choroby popromiennej, którą ono powoduje. Poniżej znajdziecie tabelkę, która pomoże Wam zidentyfikować poszczególne poziomy napromieniowania oraz symptomy choroby które im towarzyszą, a także pozwoli oszacować jak długo można przebywać w strefie zanim się one pojawią. Uwaga, czas po którym otrzymamy daną dawkę został przedstawiony dla przypadku w którym posiadamy na sobie pełny strój NBC .

Jak uchronić się przed promieniowaniem?

Ochronę przed promieniowaniem, zapewnia nam strój NBC. Każdy element stroju zapewnia nam konkretny % ochrony przed promieniowaniem.
Kaptur NBC – 10%
Maska przeciwgazowa – 20%
Kurtka NBC – 30% + wbudowany dozymetr
Rękawice – 10%
Spodnie – 20%
Buty – 10%

Moja postać choruje.

Choroba popromienna z którą przyjdzie Wam bliżej się poznać cechuje się pięcioma poziomami. Z każdym kolejnym poziomem, objawy są coraz bardziej dotkliwe i nasza szansa na przetrwanie drastycznie spada. Szczegółowe objawy, dawki dla każdego stopnia oraz czas potrzebny do jego wyleczenia znajdziecie w tabelce powyżej. Krótkie doprecyzowanie poszczególnych objawów: Odwodnienie - postać będzie szybciej traciła nawodnienie. Zadyszka - ciągły nawracający zanik części paska kondycji. Wymioty - następujące co kilka minut wymioty. Krwawienie - ciągłe następujące co kilka minut krwawienie.

Jak zmierzyć poziom promieniowania?

Do pomiaru poziomu promieniowania w danej strefie służy licznik Geigera, który możecie znaleźć w strefach militarnych, posterunkach policji oraz strażach pożarnych. Zasilany jest baterią 9V i po włączeniu pokaże Wam zarówno poziom promieniowania w miejscu w którym się aktualnie znajdujecie (na dole) jak i dawkę promieniowania jaką Wasza postać posiada(na górze). Do pomiaru dawki przyjętej przez Waszą postać może też posłużyć kurtka NBC która posiada wbudowany osobisty dozymetr. Jeżeli macie na sobie ową kurtkę, to na pasku poniżej paska kondycji pokaże Wam się dawka jaką przyjęliście (pasek pokazuje dawkę od 0 do 10 000 mSv). Jeżeli nie posiadacie żadnych przyrządów do pomiaru dawki, to w dalszym ciągu będziecie w stanie zidentyfikować poziom waszego napromieniowania, ponieważ kolejne stopnie choroby popromiennej są sygnalizowane symbolem radiacji który pojawi się obok paska kondycji. Kolor symbolu identyfikuje dany stopień choroby popromiennej.

Moja postać się napromieniowała, jak mogę ją wyleczyć?

Jeżeli ekspozycja na radiację była zbyt długa lub poziom radiacji był zbyt intensywny, to masz do czynienia z chorobą popromienną. Dawka jaką Twoja postać otrzymała niesie za sobą symptomy, które mogą zostać wyleczone dopiero kiedy poziom dawki będzie nie większy niż 500 mSv. Kluczowe w leczeniu choroby popromiennej jest więc zbicie otrzymanej dawki, na co są aktualnie jest tylko jeden sposób, poczekać aż radiacja opuści ciało Twojej postaci. Możesz jednak pomóc sobie w tym procesie zażywając antyrady, czyli specjalne pigułki które dziesięciokrotnie przyspieszają ten proces. Kiedy uda Wam się zbić dawkę poniżej 500 mSv to można przystąpić do leczenia symptomów choroby czyli zażycia antybiotyku. Jeżeli dawka jaką otrzymaliście była większa niż 10 000 mSv to do wyleczenia symptomów konieczna będzie transfuzja krwi. Antyrady zapewniają nam też tymczasową ochronę przed otrzymaniem dawki w strefie pod warunkiem, że nie jest ona zbyt wysoka (poniżej 100 000 mSv/h).

Jak przeżyć w napromieniowanej strefie?

Kluczowym zasobem, bez którego ciężko będzie kontynuować podróż przez strefę będzie woda, ponieważ już od pierwszego stopnia choroby popromiennej postać będzie ją tracić bardzo szybko, warto więc zaopatrzyć się w większy jej zapas, albo trzymać się blisko studni. Warto na bieżąco sprawdzać poziom promieniowania, żeby móc oszacować na jak długą podróż możemy sobie jeszcze pozwolić, żeby wrócić szczęśliwe z powrotem. Koniecznie skompletujcie pełny strój NBC albo zaopatrzcie się w zapas antyradów, żeby zminimalizować dawkę promieniowania jaką macie otrzymać.

Dołącz do nas!

Nie czekaj, dołącz na nasz serwer Discord! Znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytania, craftingi, poradniki, pomoc, dostęp do systemu Ticket oraz możliwość założenia frakcji na serwerze.​

pl_PLPolish
en_GBEnglish pl_PLPolish